Kancelaria Adwokacka

logo prawnik
Prawniczy podcast - zrozumieć prawo
Podcast

Odcinek #3 – Spółka. Czy to dobre rozwiązanie?


Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może początkowo wydawać się bardzo skomplikowanym zagadnieniem. Poniższy podcast ma przybliżyć słuchaczowi temat związany z zakładaniem spółek oraz ich opłacalności. Odpowie też na bardzo ważne pytanie – czy posiadanie wspólnika jest konieczne?

Cześć, dzień dobry. Ja nazywam się Bartek Wodo, a to już trzeci odcinek Prawniczego Podcastu, który pomaga zrozumieć prawo. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat spółek i rozwoju prowadzonej w tej formie działalności gospodarczej. Zapraszam do zapoznania się z tym tematem.

Chcąc założyć spółkę, należy nastawić się na konieczność dokonania paru poważnych przemyśleń związanych z tym zagadnieniem. Potrzebne jest także rozwiązanie kilku dylematów, a co najważniejsze – podjęcie właściwej decyzji. W związku z powyższym problemem bardzo trudno jest znaleźć złoty środek, ponieważ każdy przypadek jest inny i stanowi indywidualną przypadłość, którą trzeba osobno przeanalizować. Od czego zacząć?

Obroty finansowe prowadzonej działalności gospodarczej a ryzyko

Prowadząc działalność gospodarczą, nastawiamy się przede wszystkim na osiągnięcie celu finansowego, jakim tutaj jest chęć uzyskania możliwie najwyższego przychodu. W tym celu kształcimy się i chcemy nauczyć konkretnego zawodu albo też podwyższamy swoje obecne kwalifikacje. Dokonujemy niezbędnych inwestycji, takich jak m.in. zakup nieruchomości, niezbędnego sprzętu czy wyposażenia, a także nawiązujemy kontakt z innymi osobami lub podmiotami, które mają pomóc nam w osiągnięciu sukcesu.

Wszystko można zamknąć w jednym, najważniejszym wyrażeniu, a mianowicie: inwestycje. To nic innego jak wpłacenie wkładu z nadzieją, że zwróci się nam on w niedalekiej przyszłości, a nawet zacznie generować dodatkowy przychód.

To wiąże się jednak nie tylko z określonym wkładem pieniężnym, a także z poniesieniem ryzyka. W chwili inwestowania naszych pieniędzy (lub tych, które nabyliśmy od kogoś np. na podstawie umowy pożyczki) nie mamy żadnej gwarancji, że nasz wysiłek przyniesie zakładany przez nas rezultat. Jest to jedynie oczekiwanie pewnego zdarzenia, które wcale nie musi się dokonać. Zatem – jak pozwoliłem sobie wskazać już wcześniej – jest to nasze ryzyko, które rośnie wprost proporcjonalnie do czynionych przez nas wydatków.

Jak w każdej dziedzinie życia – ryzyko nie jest niczym przyjemnym. Towarzyszy mu zazwyczaj stres oraz nerwy, które na pewno nie sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej. Ogólniej mówiąc – nie jest to dla nas dobre i nie sprzyja rozwojowi. W związku z powyższym moją rolą jako prawnika jest wskazanie rozwiązań, które mogą uchronić od takiego ryzyka albo przynajmniej je zminimalizować.

Tutaj przychodzi na pomoc właśnie prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki, która jest jedną z możliwości danych nam przez ustawodawcę. Dodając na marginesie – pragnę zaznaczyć, że spółki prawa handlowego dzielimy na model osobowy i kapitałowy, ale jest to materiał na osobny odcinek.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą na większą skalę, zaczynasz obracać coraz większymi pieniędzmi oraz podejmujesz coraz większe ryzyko z tym związane, to powinieneś poważnie zastanowić się nad założeniem spółki kapitałowej.

Możesz być jej wspólnikiem, nawet jednoosobowym, ale jednocześnie nie zasiadać w strukturach zarządu. Twoje ryzyko ograniczy się jedynie do poszczególnych składników majątkowych spółki, dzięki czemu unikniesz ewentualnej egzekucji z Twojego majątku osobistego lub też majątku osobistego Twojego małżonka (z którym łączy Cię ustrój wspólności majątkowej).

Chciałbym wskazać jednak wyraźnie, że jeśli nie prowadzisz swojej działalności dość prężnie i nie obracasz dużym kapitałem, to nie ma powodu, aby taką spółkę zakładać. Będzie to wówczas skutkowało dodatkowymi kosztami oraz formalnościami. Za przykład można tutaj wskazać obowiązek sprawozdań finansowych wymagany przez sądy Krajowego Rejestru Sądowego, co wiąże się często z koniecznością skorzystania z pomocy prawnika.

Nierzadko spotykam się ze stwierdzeniem, że po założeniu spółki i dołączeniu do nazwy działalności magicznych literek sp. z o.o. to prestiż diametralnie wzrasta – nie mówiąc już o tytułowaniu danego przedsiębiorcy jako prezesa. Nic bardziej mylnego. W biznesie potrzebujemy chłodnych kalkulacji i wyliczeń, czy coś jest dla nas aktualnie opłacalne, a co za tym idzie – najlepsze.

Mimo tego należy wskazać, że założenie spółki jest pewnego rodzaju krokiem naprzód, dzięki któremu pokazujemy rynkowi, że rozwijamy się i nie boimy się nowych wyzwań.

Opłacalność założenia spółki

Drugim, równie istotnym punktem jest opłacalność założenia spółki. Mając już za sobą dywagacje dotyczące ewentualnych zagrożeń towarzyszących prowadzonej działalności gospodarczej, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to dla nas opłacalne. Dlaczego mielibyśmy zmieniać sposób prowadzenia biznesu, skoro można to robić w dalszym ciągu i to w niezmienionej dotychczasowej formie? Ewentualnie może pomóc zatrudnienie jednej lub dwóch osób zajmujących się rozwojem firmy. Będzie to wystarczające do osiągania kolejnych sukcesów.

Koszty związane z prowadzeniem biznesu w formie spółki są oczywiście zależne od rodzaju tej spółki i jej obrotów. Inny będzie koszt prowadzenia spółki cywilnej (która nie należy do spółek prawa handlowego), a inne potrzeby będzie generować model akcyjny, która jest najbardziej złożoną formą prowadzenia interesów w Polsce.

Wskazać należy, że w bardzo wielu przypadkach koszty prowadzenia spółki są nierzadko dużo niższe niż prowadzenie prężnie działającej i jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile trzeba zainwestować, jeżeli zależy nam na założeniu spółki? Cena oscyluje w okolicach kwoty 350 złotych, jeżeli chodzi o wpis od wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego i ogłoszenie tejże spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Kapitał zakładowy spółki to minimum pięć tysięcy złotych.

Czy to dużo? Należy odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Moim zdaniem nierzadko warto tego dokonać, mając w perspektywie rozwój naszej firmy. Musisz również wiedzieć, że każda ze spółek jest w charakterystyczny sposób dla siebie opodatkowana i oskładkowana. Różnie plasują się także koszty związane ze wspólnikami danych spółek. Idąc zatem za przykładem powyżej – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do zapłaty normalnego podatku CIT w wysokości 19% lub 9%, jeżeli rozpoczyna dopiero swą działalność. Podatek ten jest naliczany od wysokości dochodów osiągniętych przez nią w danym roku rozliczeniowym.

Wskazać także należy, że również wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą zobowiązani do zapłaty podatku w wysokości 19% – jeżeli ich wynagrodzenie jest wypłacane w postaci dywidendy. W dużym skrócie jest to wynagrodzenie wspólników wypłacane im na poczet wniesionego przez nich kapitału.

Można jednak uniknąć lub też zminimalizować to podwójne opodatkowanie poprzez zwiększenie kosztów prowadzenia spółki. Pragnę tym przykładem pokazać Ci, że istnieją legalne sposoby na radzenie sobie z niekorzystnymi zapisami ustaw, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do przeskoczenia.


Do tego dochodzą koszty prowadzenia księgowości. Oczywiście stawki te są indywidualnie ustalane z podmiotami, które takiego zadania by się podejmowały, ale nie powinny być one zbyt wysokie. Są one zależne od nakładu pracy i obrotów danej spółki oraz od jej formy: spółka cywilna, osobowa czy nawet kapitałowa. Reasumując – dobrze dobrana forma prowadzenia działalności w postaci spółki może naprawdę zoptymalizować działanie Twojego przedsiębiorstwa i stać się prawdziwie opłacalnym dla Ciebie rozwiązaniem.

Założenie spółki – czy wymaga znalezienia sobie wspólnika?

Z potocznego rozumienia pojęcia, jakim jest spółka, wynika, że do jej założenia potrzeba przynajmniej dwóch podmiotów. Natomiast z prawnego punktu nie jest to absolutnie wymagane. Wspominaną w niniejszym materiale spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jedna osoba, która następnie staje się jej jedynym wspólnikiem, a zarazem członkiem zarządu. Tutaj trzeba uważać, ponieważ w skrajnych przypadkach członkowie zarządu odpowiadają swoim majątkiem za długi spółki – a już zwłaszcza w przypadku, gdy egzekucja wobec niej stała się bezskuteczna. Niemniej jednak taka możliwość istnieje i szukanie kogoś, kto chciałby z nami taką spółkę założyć, nie jest wymagane.

Nierzadko bywa tak, że rozwijaliśmy nasz biznes wspólnie z jedną lub kilkoma innymi osobami, dobrze nam się z nimi współpracowało, a zyski dzielone były równo lub wedle zaangażowania i poświęcenia każdego wspólnika. Aż do momentu, gdy nie zaczęliśmy obracać większymi kwotami. Wówczas mogły pojawiać się pewne niesnaski oraz nieporozumienia, których chcieliśmy uniknąć. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

W tym momencie dalsze prowadzenie naszej działalności gospodarczej powinno być kontynuowane w formie spółki, ale niekoniecznie w formie spółki z o.o. (można zacząć od wariantu cywilnego, który już na tym etapie skoreluje wasze stanowiska co do obowiązków i pożytków, które będziecie posiadali z prowadzonej wspólnie działalności).

Konkluzja

Polskie prawo daje nam wiele możliwości rozwoju. Wbrew pozorom polski przedsiębiorca – oczywiście pomijając wiele podatków i różnorakie rodzaje obostrzeń – posiada niemały wybór ścieżek, wedle których może realizować się zawodowo i tym samym zarabiać pieniądze nie tylko na utrzymanie siebie samego, ale także budżetu narodowego. Może także polepszyć standard życia nas wszystkich.

Trzeba pamiętać, że osiągnięcie prawdziwego sukcesu wymaga od nas dogłębnej analizy sytuacji finansowej oraz branży, w której się poruszamy.

Najczęściej zadawanymi przez przedsiębiorców pytaniami są te wyżej wspomniane, a które pozwoliłem sobie przytoczyć. Jest to m.in. kwestia wysokości ryzyka związanego z założeniem spółki, jej opłacalność oraz kwestia dotycząca tego, czy rzeczywiście potrzebujemy wspólnika. Jeżeli zatem Twoje przemyślenia po wysłuchaniu mojego materiału są pozytywne i jesteś otwarty na nowe wyzwania oraz jeżeli posiadasz chęć do odkrywania nowych dziedzin biznesu – to nie masz nad czym się zastanawiać, po prostu załóż spółkę.

I to chyba byłoby na tyle, jeżeli chodzi o podcast dotyczący wprowadzenia do tematu działalności gospodarczej. Chciałbym podziękować, że spędziłeś te parę chwil ze mną. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej poprzez subskrypcję mojego podcastu, do czego serdecznie Cię zachęcam.

Jeżeli masz do mnie jakiekolwiek pytania, wątpliwości albo sugestię co do tworzonego podcastu lub chcesz też podzielić się pomysłami na kolejne odcinki – wyślij do mnie wiadomość na adres: kontakt@bartlomiejwodo.pl. Na ten moment to wszystko – trzymaj się, cześć!